WBC - World Ballet Competition - International Ballet Competition

Winners of the 2019 World Ballet Competition OPEN Brazil

Congratulations to the Winners of the 2019 World Ballet Competition OPEN Brazil!

This event was held at the Teatro Colinas in São José dos Campos, São Paulo from October 19-20. Finalists from this event receive a guaranteed spot in the 2020 World Ballet Competition Finals in Orlando, Florida.

OS VENCEDORES DA CATEGORIA INTRODUTÓRIA NA DIVISÃO CONTEMPORÂNEO SÃO:
-Medalha de ouro, #1011, Bianca Buback

OS VENCEDORES DA CATEGORIA INTRODUTÓRIA NA DIVISÃO CLÁSSICO SÃO:
-Menção especial, #105, Mariana Ribeiro da Rosa
-Medalha de bronze, #109, Giovana Niquerito Chauar
-Medalha de bronze, #101, Bianca Buback
-Medalha de prata, #113, Sophia Andressa Fonseca Pires
-Medalha de prata, #103, Mariana Nocera
-Medalha de ouro, #111, Julia Mundim

Em ordem alfabética, Melhores 12 Dançarinos da Categoria Preparatória (Idades 12 -13):

#2271, Nikole Chinaqui
#215, Ana Clara de Arruda
#2071, Julia dos Santos
#203, Natalia Ferreira
#2191, Maria Carolina Gaspar
#2131, Cidia Jeronimo
#2011, Luana Lessa
#209, Beatriz Miranda
#2291, Isabella Perejon Salles
#217, Beatriz Ribeiro
#205, Sarah Sampaio
#2111, Isabela Terence

OS VENCEDORES DA CATEGORIA PREPARATÓRIA NA DIVISÃO CONTEMPORÂNEA SÃO:
-Menção especial, #2271, Nikole Chinaqui
-Medalha de bronze, #2291, Isabella Perejon Salles
-Medalha de prata, #2171, Beatriz Ribeiro
-Medalha de prata, #2151, Ana Clara de Arruda
-Medalha de ouro, #2191, Maria Carolina Gaspar

OS VENCEDORES DA CATEGORIA PREPARATÓRIA NA DIVISÃO CLÁSSICO SÃO:
-Menção especial, #201, Luana Lessa
-Medalha de bronze, #205, Sarah Sampaio
-Medalha de prata, #219, Maria Carolina Gaspar
-Medalha de prata, #209, Beatriz Miranda
-Medalha de ouro, #215, Ana Clara de Arruda
-Medalha de ouro, #217, Beatriz Ribeiro

Em ordem alfabética, Melhores 12 Dançarinos da Categoria Pré-Profissional (Idades 14-16):

#325, Amanda Boucas
#3171, Isabela Buback
#339, Helena Costa Gama
#3031, Isabele da Silva
#3091, Anna Clara de Almeida
#357, Pedro Fernandes
#3331, Yasmin Ferreira
#347, Ana Luiza Filippo
#3611, Amanda Lopes
#3631, Luiza Murari
#3351, Eduarda Nascimento
#345, Maiara Terra y Castro

OS VENCEDORES DA CATEGORIA PRÉ-PROFISSIONAL NA DIVISÃO CONTEMPORÂNEA SÃO:
-Menção especial, #3611, Amanda Lopes
-Medalha de bronze, #3031, Isabele da Silva
-Medalha de bronze, #3171, Isabela Buback
-Medalha de prata, #3091, Anna Clara de Almeida
-Medalha de prata, #3331, Yasmin Ferreira

OS VENCEDORES DA CATEGORIA PRÉ-PROFISSIONAL NA DIVISÃO CLÁSSICAO SÃO:
-Menção especial, #333, Yasmin Ferreira
-Medalha de bronze, #339, Helena Costa Gama
-Medalha de bronze, #309, Anna Clara de Almeida
-Medalha de bronze, #317, Isabela Buback
-Medalha de prata, #347, Ana Luiza Filippo
-Medalha de prata, #357, Pedro Fernandes

Em ordem alfabética, Melhores 12 Dançarinos da Categoria Profissional (Idades 17-24):
#4491, Patrick Amaral
#409, Isadora da Silva Costa
#431, Laura Boabaid de Barros
#4291, Nicole de Jesus
#4511, Amanda de Oliveira
#447, Henrique de Paulo
#445, Wellson Felipio Dos Santos
#423, Giulia Duzzi Barretto
#4431, Heyler Lameda
#433, Julia Pera
#437, Jennifer Rosa
#4171, Lara Sousa

VENCEDORES DA CATEGORIA PROFISSIONAL NA DIVISÃO CONTEMPORÂNEA SÃO:
-Menção especial, #4431, Heyler Lameda
-Medalha de bronze, #4451, Wellson Felipio Dos Santos
-Medalha de prata, #4491, Patrick Amaral

OS VENCEDORES DA CATEGORIA PROFISSIONAL NA DIVISÃO CLÁSSICA SÃO:
-Menção especial, #443, Heyler Lameda
-Menção especial, #423, Giulia Duzzi Barretto
-Menção especial, #437, Jennifer Rosa
-Medalha de bronze, #445, Wellson Felipio Dos Santos
-Medalha de bronze, #433, Julia Pera
-Medalha de prata, #447, Henrique de Paulo

OS VENCEDORES DA CATEGORIA ENSEMBLE SÃO:
-Menção especial, #609, Ballet Julia Pyles for “Colombinas”
-Menção especial, #601, Anita Grossi Studio de Danca for “Deulo dos Milhos”
-Medalha de bronze: #607, Compasso Academia de Danca for “Manu Dance from La Bayadere”
-Medalha de bronze: #605, Expressao e Arte for “Dualogo”
-Medalha de prata: #611, Ebateca for “Limelight”

Prêmio de Melhor Coreografia:
“Amar e Malamar”, melhor coreografo (categoria solo) Jorge Anami. Realizada pelo número 3331, Yasmin Ferreira.

Prêmio de Melhor Professor:
Adriana Soares

Prêmio de Melhor Escola:
Ebateca

Competidores ionvidados para as finais do World Ballet Competition, em Orlando, na Flórida, em 2020, no mês de Junho:

#109, Giovana Niquerito Chauar
#101, Bianca Buback
#113, Sophia Andressa Fonseca Pires
#103, Mariana Nocera
#111, Julia Mundim
#205, Sarah Sampaio
#219, Maria Carolina Gaspar
#209, Beatriz Miranda
#215, Ana Clara de Arruda
#217, Beatriz Ribeiro
#339, Helena Costa Gama
#309, Anna Clara de Almeida
#317, Isabela Buback
#347, Ana Luiza Filippo
#357, Pedro Fernandes
#445, Wellson Felipio Dos Santos
#433, Julia Pera
#447, Henrique de Paulo
#611, Ebateca for “Limelight”

 

Must Read

 
 
 

Blog

Get Involved

 

Most Wanted

   
You are here: Regulations Announcements News@WBC Winners of the 2019 World Ballet Competition OPEN Brazil

About WBC

The World Ballet Competition (WBC) is a not-for-profit 501 (C) 3 organization whose sole purpose is to promote talent and fairness.

Our mission

Get in touch

Give us a call at:
+1 407 849-4669
Timezone: GMT-5

Special Mention

dds logo 2 2013

 

Special thanks to Discount Dance Supply, sponsor of the World Ballet Competition. 

 

Discount Dance Supply is the biggest dancewear mega store offering brand dance and ballet shoes, dance clothing, recital costumes, dance tights.

 

accessibility

The venue for the World Ballet Competition 2019, Orange County Convention Center, is wheelchair accessible. For futher information on Assistance for Guests with disabilities, please click here.