WBC - World Ballet Competition - International Ballet Competition

  • News@WBC

  • Most Read

  • Popular

   

Latest And Greatest

2016 Winners

CONGRATULATIONS TO THE WINNERS OF THE 2016 WORLD BALLET COMPETITION HELD JUNE 13-18 IN ORLANDO, FLORIDA, USA!

INTRODUCTORY CATEGORY (AGE 9-11)

2016 Intro

Pictured: Top 10 Introductory Competitors (Photo by: Virginia Trudeau/Deedee Sherman/Michael Cairns)

TOP 10 INTRODUCTORY CATEGORY
102, Emma Elizabeth Crow (USA), North Jersey School of Dance Arts
101, Savannah Grace Campbell (USA), Salt Creek Ballet
113, Isabella Iannuzzi (USA), The Art of Classical Ballet
106, Elizabeth Demetra Nip (USA), Westlake School for the Performing Arts
105, Maya Isabel Lukasik (USA), Classic Dance Academy
161, Noah Campbell (USA), Salt Creek Ballet
102, Summer Brown (USA), Westlake School for the Performing Arts
111, Julia Kataoka Ramos (Brazil), Ebateca Ballet School
122, Maggie Carol Crist (USA), Kansas School of Classical Ballet
107, Emma Lin (USA), Bravissimo Dance Studio

MEDALISTS AND SPECIAL PRIZES OF INTRODUCTORY CATEGORY

Special Mention: #105 Maya Isabel Lukasik (USA) , Classic Dance Academy
Bronze Medal and $100 Cash Prize: #106 Elizabeth Demetra Nip (USA), Westlake School for the Performing Arts
Silver Medal and $150 Cash Prize: #161 Noah Campbell (USA), Salt Creek Ballet
Silver Medal and $150 Cash Prize: #101 Savannah Grace Campbell (USA), Salt Creek Ballet
Siver Medal and $150 Cash Prize: #113 Isabella Iannuzzi (USA), The Art of Classical Ballet
Gold Medal and $300 Cash Prize: #112 Emma Elizabeth Crow (USA), North Jersey School of Dance Arts

PREPARATORY CATEGORY (AGE 12-13)

2016 Prep

Pictured: Top 10 Preparatory Competitors (Photo by: Virginia Trudeau/Deedee Sherman/Michael Cairns)

TOP 10 PREPARATORY CATEGORY
228, Suyeon An (South Korea), Sunhwa Arts School
223, Eunseo Kim (South Korea), Sunhwa Arts School
226, Jieun Shim (South Korea), Sunhwa Arts School
234, Eugine Meenah Ahn (South Korea), Sunhwa Arts School
230, Yun-Seo Shin (South Korea), Sunhwa Arts School
232, Jihan Jung (South Korea), Sunhwa Arts School
245, Marie-Chantal Max (USA), The Art of Classical Ballet
202, Chloe Gwendolyn Exline (USA), Bravissimo Dance Studio
233, Alexis Clare Bull (USA), Coastal Dance Centre
231, Sophia Ponomarenko (USA), Dance Elite

MEDALISTS AND SPECIAL PRIZES OF PREPARATORY CATEGORY

Special Mention: #261 Kyawzwa Jeremy Lwin (USA), Westlake School for the Performing Arts
Special Mention: #234 Eugine Meenah Ahn (South Korea), Sunhwa Arts School
Special Mention: #230 Yun-Seo Shin (South Korea), Sunhwa Arts School
Bronze Medal and $200 Cash Prize: 226 Jieun Shim (South Korea), Sunhwa Arts School
Silver Medal and $300 Cash Prize: #223 Eunseo Kim (South Korea), Sunhwa Arts School
Gold Medal and $500 Cash Prize: #228 Suyeon An (South Korea), Sunhwa Arts School

PRE-PROFESSIONAL CATEGORY (AGE 14-17)

2016 PrePro

Pictured: Top 10 Pre-Professional Competitors (Photo by: Virginia Trudeau/Deedee Sherman/Michael Cairns)

TOP 10 PRE-PROFESSIONAL CATEGORY
338, Lauren Nicole Hunter (USA), Peninsula School of Performing Arts
332, Avery Tessmer (USA), The Art of Classical Ballet
316, Sydney Dolan (USA), Campaneria Ballet School
303, Veronica Tay Atienza (Philippines), Effie Nanas School of Classical Ballet
362, Ryosuke Miwa (Singapore), Cheng Ballet Academy
312, Gabriele Celeste Lukasik (USA), Classic Dance Academy
354, Leilani Tian (USA), MorningStar Dance Academy of Atlanta
309, Rheya Suenaga Shano (USA), The Brookline Ballet School
326, Helen Jihea Kim (South Korea), Sunhwa Arts High School
302, Leticia Felizardo Rodrigues (Brazil), Balletarrj Escola De Danca

MEDALISTS AND SPECIAL PRIZES OF PRE-PROFESSIONAL CATEGORY

Special Mention: #316 Sydney Dolan (USA), Campaneria Ballet School
Special Mention: #364 Mitchell Tobin (USA), The Art of Classical Ballet
Bronze Medal and $500 Cash Prize: #362 Ryosuke Miwa (Singapore). Cheng Ballet Academy
Bronze Medal and $500 Cash Prize: #338 Lauren Nicole Hunter (USA), Peninsula School of Performing Arts
Bronze Medal and $500 Cash Prize: #332 Avery Tessmer (USA), The Art of Classical Ballet

PROFESSIONAL CATEGORY (AGE 18-24)

2016 Pro

Pictured: Top 10 Professional Competitors (Photo by: Virginia Trudeau/Deedee Sherman/Michael Cairns)

TOP 10 PROFESSIONAL CATEGORY
464, Rafael Ramirez Valdez (Columbia), Kansas School of Classical Ballet
466, Davi Chagas (Brazil), Balletarrj Escola De Danca
467, Alexandros Frederick Pappajohn (USA), American Ballet Theatre's Studio Company
409, Madison Mackenzy Braaksma (USA), International City School of Ballet
403, Yuha Tomita (Japan), Neglia Conservatory of Ballet
410, Tala Lee-Turton (United Kingdom), Bolshoi Ballet Academy, Moscow
405, Teresa Yvonne Bowden (USA), Campaneria Ballet School
463, Francisco Jose Asensio (Spain), The Art of Classical Ballet
465, Sunny Hsieh (Canada), Evelyn Hart Conservatory
401, Angelica Paola Claudio (Puerto Rico), Danza Fusion and Balleteatro Nacional de Puerto Rico

MEDALISTS AND SPECIAL PRIZES OF PROFESSIONAL CATEGORY

Special Jury Prize and Cash Prize of $250: #466 Davi Chagas de Carvalho (Brazil), Balletarrj Escola de Danca
Bronze Medal and Cash Prize of $1,000: #464 Rafael Ramirez Valdez (Colombia), Kansas School of Classical Ballet

PAS DE DEUX CATEGORY (AGE 14-24)

Bronze Medal and Cash Prize of $1,000: #502 Sydney Dolan and Austin Eyler (USA). Campaneria Ballet School
Bronze Medal and Cash Prize of $1,000: #501 Leticia Felizardo Rodrigues & Davi Chagas (Brazil), Balletarrj Escola de Danca

ENSEMBLE CATEGORY (AGE 9-24)

Special Mention: #602 Ballet Academy of Central Florida "Checkers" (USA) 
Bronze Medal and Cash Prize of $2,000: #601 Balletarrj Escola de Danca "Chameleons" (Brazil)

Choreography Award and $1,000 Cash Prize:

Ana Palmieri of Brazil for #601 "Chameleons"

Best Teacher Award:

Jikyung Seo of South Korea

Best School Award:

Sunhwa Arts School of South Korea

 

SCHOLARSHIP AWARDS:

CLICK HERE TO VIEW SCHOLARSHIP WINNERS

The company representative will be in contact with each recipient. If you do not hear from them within ten days, please contact the school/company for information.

 

VIDEOGRAPHY BY DIACOM PRODUCTIONS

Diacom Logo

PHOTOGRAPHY BY VIRGINIA TRUDEAU, DEEDEE SHERMAN, AND MICHAEL CAIRNS/WET ORANGE STUDIO

Wet Orange Studio

WELCOME BAG GOODIES PROVIDED BY:

sodanca

dds logo 2 2013

World of Dance Magazine logo

Gaynor minden

Visit Orlando

APPAREL PRIZES PROVIDED BY SO DANCA

sodanca

 

WBC'S OFFICIAL DANCE VENDOR: N'STYL PERFORMANCE WEAR

Nstyl

BROADCAST REPORTING PROVIDED BY:

DANCA BRASIL

BROADCAST SPONSORS:

dds logo 2 2013

SmartCity

FLOWER ARRANGEMENTS AT THE AWARD CEREMONY PROVIDED BY:

Lee Forrest Design

PROMOTIONAL SIGNAGE PROVIDED BY:

Signcrafters

OIA

Visit Orlando

MEDIA SPONSORS:

WPObserverlogo

DANCA BRASIL

World of Dance Magazine logo

Must Read

 
 
 

Blog

Get Involved

 

Most Wanted

   
You are here: Announcements News@WBC 2016 Winners

About WBC

The World Ballet Competition (WBC) is a not-for-profit 501 (C) 3 organization whose sole purpose is to promote talent and fairness.

Our mission

Get in touch

Give us a call at:
+1 407 849-4669
Timezone: GMT-5

Special Mention

dds logo 2 2013

 

Special thanks to Discount Dance Supply, sponsor of the World Ballet Competition's 2018 Live Broadcast. 

 

Discount Dance Supply is the biggest dancewear mega store offering brand dance and ballet shoes, dance clothing, recital costumes, dance tights.